Bukowina

RUMUNIA I UKRAINA „WŚRÓD KLASZTORÓW, WZGÓRZ BUKOWINY i MARAMURESZU"  

Chcę zaprezentować Państwu Bukowinę i Marmarosz - krainy urzekające krajobrazami, kolorytem folkloru, serdecznością i bezinteresownością mieszkańców, a nade wszystko wspaniałym dorobkiem kulturalnym, jakże mało znanym u nas w Polsce. Bez wątpienia zachwycą unikalne „malowane klasztory" wśród łagodnych, porośniętych bukowymi lasami wzgórz Bukowiny i strzeliste cerkwie na tle „alpejskich" szczytów Gór Rodniańskich i Marmaroskich. Z pewnością ciekawe będą też spotkania z rodakami, żyjącymi w polskich enklawach w tej „krainie łagodności".  

1 dzień
Wyjazd z Katowic o 22.00 Nocna jazda w kierunku granicy przez Kraków, Tarnów, Rzeszów.

2 dzień
Przekroczenie granicy w Medyce. Przejazd przez Drohobycz - rodzinne miasto Brunona Szulca, w którym odwiedzimy: gotycki kościół św. Bartłomieja ufundowany przez Władysława Jagiełłę, rynek i słynną „Ulicę Cynamonową”, drewnianą Cerkiew św. Jura z XVI w. (uważaną za najładniejszą w Galicji). Postój w Stanisławowie. Krótki spacer po starym mieście: Ratusz, kościoły: Farny, Ormiański, Jezuitów z XVII i XVIIIw, pomnik Mickiewicza. Podążając na południe przystaniemy  jeszcze w Kołomyi, w której odwiedzimy Muzeum Huculszczyzny, obejrzymy centrum oraz piękną,
drewnianą Cerkiew Zwiastowania NMP z XVIIw. Po południu przyjazd do Czerniowiec - stolicy zachodniej Bukowiny. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po starówce: secesyjna zabudowa, ładny  ratusz, teatr, sobór Katedralny.

3 dzień
Po śniadaniu obejrzymy niezwykły Pałac Metropolitów Bukowińskich i drewnianą Cerkiew św. Mikołaja. Resztę dnia poświęcimy na poznawanie północnej Bukowiny. Odwiedzimy polską wioskę Stare Huty koło Starożyńca, malowniczo położone miasteczko Wyżnica w Dolinie Czeremoszu, rozsławione historią Kuty - ostatnią siedzibę polskiego rządu we wrześniu 1939, a następnie odbędziemy pieszą, parogodzinną wycieczkę po terenach Wyżnickiego Parku Narodowego z prawdziwą puszczą karpacką i krasowymi ciekawostki dorzecza Czeremoszu. Nocleg w Czerniowcach.

4 dzień
Po śniadaniu udamy się w kierunku granicy rumuńskiej. Po drodze odwiedzimy Białokiernicę – główną siedzibę starowierców - popowców, z Soborem Katedralnym zaskakującym swym rozmachem. Kierując się do Suczawy (niegdyś stolicy Mołdawii Górnej) przystaniemy przy jednym z najbardziej okazałych klasztorów Bukowiny - Dragomirnie. Malownicza okolica Wyżyny Dragomirna z rezerwatem lasu bukowego. Zwiedzanie Suczawy: pozostałości rezydencji hospodarów mołdawskich klasztor św. Jana Nowego - patrona Bukowiny. Przejazd do Nowego Sołońca - największej polskiej wsi na Bukowinie (polska szkoła, Dom Polski). Nocleg w hoteliku przy Domu Polskim.

5 dzień
Po śniadaniu, Plesza jedziemy do najstarszego monastyru Bukowiny - Humoru. Następnie zwiedzimy jeden z najpiękniejszych „malowanych klasztorów". Przejazd przez polską wioskę Kaczyce, w której znajduje się  największe sanktuarium maryjne Rumunii (Czarna Madonna Kaczycka) i stara kopalnia soli z podziemną kaplicą. Udamy się do miasteczka Solca z oryginalną cerkwią św. Piotra i Pawła i Arbore (cerkiew św.Jana Chrzciciela z XVI w. Powrót na nocleg do Domu Polskiego.

6 dzień
Wczesne śniadanie. Kolejne „malowane klasztory": Sucevica z potężnymi fortyfikacjami i doskonale zachowanymi freskami głównej cerkwi i Voronet. Doliną Bystricy pomiędzy Alpami Rodniańskimi i Marmaroszem dojeżdzamy do Przełęczy Prislop. Zakwaterowanie w schronisku. Dla miłośników górskich wędrówek niespodzianka - wycieczka główną granią Alp Rodniańskich do górskiego Jeziora Izvoru Bistritei. Zajście do Borsy - głównego kurortu Marmaroszu i dalej na nocleg.

7 dzień
Przez Moisei, Bogdan Vodę z oryginalną drewnianą cerkwią św.Mikołaja z XVIII w, Ieud z najstarszą cerkwią regionu Maramures, Byrsanę z prawosławnym kompleksem klasztornym, będącym najważniejszym miejscem pielgrzymkowym regionu, jedziemy do Sypynty z niezwykłym „wesołym cmentarzem". Kierując się ku granicy odwiedzimy jeszcze unikalne drewniane cerkwie wpisane na listy zabytków UNESCO w: Deseszti - w.Paraskiewii, Surdesti - św.Archaniołów – najwyższy drewniany budynek świata (54m. wys.) i Plopisz. Pożegnanie Rumunii w Satu Mare.

8 dzień
Przejazd przez Węgry, Słowację do Katowic. Zakończenie imprezy w godzinach porannych.

 

 

termin:

cena: 1100 zł/os

 

Cena imprezy obejmuje:
Ø        Przejazd autokarem lub busem
Ø        5 noclegów
Ø        Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
Ø        Opłaty za autostrady i parkingi
Ø        Opiekę pilota i przewodnika
Ø        Ubezpieczenie NW 5 000 € i KL 20 000 €

 

 

UWAGA !!!
  1. Uczestnicy ponoszą koszty wstępów do w/w obiektów w wysokości około 70 Hrywien i 250 Lei.
  2. Trasa i kolejność zwiedzanych obiektów może zostać zmieniona przez prowadzącego i dostosowana do aktualnych warunków pogodowych i drogowych.
  3. Zapisy i rezerwacja miejsc tylko po uiszczeniu zaliczki w wysokości 300 zł.