DO CHRZEŚCIJAŃSKICH KORZENI WYSP BRYTYJSKICH

16 - dniowa

CANTENBURY - CAMBRIDGE - WALSINGHAM - YORK - EDYNBURG - GLASGOW - ARMAGH - SAUL - DOWNPATRICK - DUBLIN - HOLYHEAD - CONAWY - CAERNARVON - WARWICK - OXFORD - LONDYN – WINDSOR

Dzień 1

Wyjazd około godziny 8:00, przejazd w kierunku Niemiec. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, Msza Św., kolacja, nocleg.

Dzień 2

Rano po śniadaniu wyjedziemy w kierunku Calais we Francji. Przeprawa promowa przez Kanał La Manche. Po przypłynięciu do Dover przejazd do Canterbury, religij nej stolicy Anglii, w średniowieczu jednego z najliczniej odwiedzanych ośrodków pielgrzymkowych ówczesnego świata, obecnie ofi cjalna siedziba anglikańskiego Prymasa Anglii, Arcybiskupa Canterbury. Zwiedzimy jedną z najwspanialszych gotyckich katedr angielskich, w której znajdują się szczątki, zniszczonego przez protestantów, grobu świętego Tomasza Becketa, niegdyś celu niezliczonych pielgrzymek. Miejsce to stało się symbolem drogi ku pojednaniu pomiędzy kościołami katolickim i anglikańskim, dzięki wspólnej modlitwie odmówionej tu przez papieża Jana Pawła II i Arcybiskupa Canterbury dr Runcie. Kolacja, nocleg na terenie hrabstwa Kentu.

Dzień 3

Po śniadaniu udamy się w kierunku północnej Anglii. Zoboczymy jeden z najzacniejszych w świecie Uniwersytet w Cambridge. Pospacerujemy uliczkami średniowiecznego miasteczka, kryjącego nie tylko znany na całym świecie uniwersytet ale i prawdziwe perełki architektury angielskiej. Następnie przejedziemy do hrabstwa Norfolk by nawiedzić największe i jedno z najstarszych (XI w) Narodowe Sanktuarium Najświętszej Marii Panny, zwane -Angielskim Nazaretem” w Walsingham. Msza Święta. Przejazd na kolację i nocleg w okolicach York.

Dzień 4

Po śniadaniu i Mszy Św. przejedziemy do centrum miasta York, kryjącego wyjątkową perłę średniowiecznej architektury angielskiej - tamtejszą katedrę, która w hierarchii kościoła anglikańskiego zajmuje zaszczytne drugie miejsce po Canterbury. Następnie udamy się na północ w kierunku Szkocji. Kolacja, nocleg w Edynburgu.

Dzień 5

Rano po śniadaniu udamy się do historycznego centrum Edynburga, stolicy Szkocji, jednego z najbardziej czarujących miast Europy. Zwiedzimy zamek królewski, w którym przechowywane są klejnoty królewskie królów szkockich. Przespacerujemy się słynną Milą Królewską, nazywaną kręgosłupem Starego Miasta łączącą Edhinburg Castle z pałacem Holyroodhouse, rezydencją Królowej. Nawiedzimy starą anglikańską katedrę st. Gil oraz katolicką NMP. Msza Św. Czas wolny w centrum miasta. Kolacja, nocleg.

Dzień 6

Rano śniadanie. Msza Św. Następnie przejedziemy do Glasgow, największego miasta Szkocji. Krótki spacer po starym centrum, po czym przejedziemy do portu, przeprawa promowa do Larne w Irlandii Północnej. Stąd przejedziemy do Belfastu. Zobaczymy ratusz i anglikańską katedrę św. Anny. Następnie udamy się w okolice Armagh. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 7

Rano po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Armagh, miasta które św. Patryk, patron Irlandii, obrał za swą biskupią stolicę. Stąd czynił wypady misyjne na cały obszar Zielonej Wyspy. Nawiedzimy katolicką katedrę św. Patryka, jak również katedrę anglikańską. Msza Św. Zobaczymy również St Patrick`s Fold czyli budynek stojący w miejscu pierwszego kościoła w Armagh. Następnie przejedziemy do Downpatrick, zwiedzimy miejsca związane z działalnością patrona Irlandii. Zobaczymy wzniesienie, zwane Saul, na którym zgodnie z tradycją miało miejsce pierwsze nawrócenie dokonane przez świętego. Kolejnym punktem programu będzie Struell Wells, gdzie znajduje się słynna studnia św. Patryka. Wieczorem kolacja, nocleg.

Dzień 8

Po śniadaniu zwiedzimy Downpatrick, nawiedzimy katedrę św. Patryka, obok której wg tradycji zostali pochowani św. Patryk, św. Brygida i św. Columban. Msza Święta. W godzinach południowych udamy się do Doliny Boyne. Zobaczymy Monasterboice, gdzie wśród ruin klasztoru św. Boetiusa z VI w., znajdują się trzy wyjątkowo piękne, kamienne krzyże irlandzkie. Następnie udamy się w okolicę Góry Slane, gdzie św. Patryk pokonał pogańskich kapłanów druidów i głosił Ewangelię przed obliczem celtyckiego króla Laoghaire. Wieczorem udamy się na kolację i nocleg w okolice Dublina.

Dzień 9

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Dublina. Zwiedzimy zamek, Wood Quay - miejsce osadnictwa Wikingów nad rzeką Liffey. Nawiedzimy katedrę św. Patryka, zbudowaną w pobliżu studni gdzie św. Patryk dokonywał chrztów. Msza Święta. Zobaczymy anglikańską katedrę Chrystusa, budynek Sądu, Parlament. Dla chętnych wizyta w Muzeum Guinessa. Czas wolny, kolacja, nocleg.

Dzień 10

Rano po śniadaniu i Mszy Świętej przeprawa promowa przez Morze Irlandzkie do Wielkiej Brytanii. Przypłynięcie do portu Holyhead na wyspie Anglesey. Przejazd przez wyspę nazywaną Matką Walii, o niezwykle urokliwych krajobrazach, słynącą ze znajdującej sie na trasie miejscowości o najdłuższej nazwie, która w języku walijskim brzmi: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Przejazd ponad cieśniną Menai Strait do Caernarfon, pięknego średniowiecznego miasteczka z potężnym zamkiem króla Edwarda, w którym od 1284 r. odbywają się ceremonie inwestytury Książąt Walii, następców brytyjskiego tronu. Przejazd przez Conawy na obrzeżach walijskiego Parku Narodowego Snowdonia. Krótki odpoczynek w najsłynniejszym waliskim kurorcie nadmorskim Llandudno. Wieczorem kolacja, nocleg.

Dzień 11

Po śniadaniu i Mszy Św. przejedziemy przez środkową Anglię, zwiedzimy XIV-wieczny zamek Warwick, zaadaptowany na siedzibę Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud`s. Następnie przejedziemy do słynnego Oxford. Zwiedzimy kompleks zabudowań najstarszego angielskiego Uniwersytetu, położonego na brzegach Tamizy, przejazd na kolację i nocleg do Londynu.

Dzień 12

Rano po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Londynu. Zwiedzimy Opactwo Westminsterskie, miejsce koronacji brytyjskich monarchów, zobaczymy Parlament, Pałac Buckingham, czyli oficjalną rezydencję królowej Elżbiety II. Nawiedzimy katolicką katedrę Westminsterską. Msza Św. Zobaczymy słynny Plac Trafalgar z kolumną poświęconą pogromcy Napoleona - sir Horatio Nelsonowi. Będzie okazja zobaczyć zbiory National Galery, kryjącej niezliczone arcydzieła malarstwa europejskiego. Udamy się na najbardziej ruchliwe skrzyżowanie Londynu - Piccadily Circuis, ulubione miejsce spotkań młodych londyńczyków pod Pomnikiem Amorka. Wieczorem powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 13

Po śniadaniu przejedziemy przez słynne City of London, -jedną milę kwadratową” gdzie nagromadzone zostały niebotyczne kapitały, znajduje się ona w najstarszej części miasta, na terenie rzymskiego Londinium. Zobaczymy anglikańską katedrę św. Pawła - drugą co do wielkości świątynię chrześcijańską na świecie. Msza Św. Zwiedzimy słynną Tower of London, jedną z rezydencji królewskich, dawne więzienie i miejsce straceń, gdzie obecnie przechowywane są Klejnoty Koronne oraz zobaczymy słynny most Tower Bridge. Możliwość wizyty w British Museum i zobaczenia bezcennych kolekcji dzieł sztuki z całego świata. Możliwość rejsu statkiem po Tamizie z niezapomnianymi widokami miasta. Wieczorem powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 14

Po śniadaniu i Mszy Św. przejazd do miasteczka Windsor. Tu znajduje się wspaniały średniowieczny zamek będący prywatną rezydencją Jej Królewskiej Mości. W zależności od aktualnego programu dworskiego Monarchini zwiedzimy dziedzińce zamku, oficjalne apartamenty Królowej i kaplicę świętego Jerzego. Powrót do Londynu. Czas wolny. Kolacja, nocleg.

Dzień 15

Rano po śniadaniu i Mszy Św. przejedziemy do portu w Dover, skąd udamy się do Calais i dalej przez Francję, Belgię i Holandię do Niemiec. Kolacja, nocleg w ok. Hannoweru.

Dzień 16

Śniadanie. Przejazd w kierunku granicy polskiej. W godzinach wieczornych przyjedziemy do Polski.


 Cena przy grupie powyżej 40 osób płacących od --- zł/os

Cena przy grupie powyżej 30 osób płacących od --- zł/os

 

 zadzwoń i spytaj o aktualną cenę

 

Cena zawiera:

  • Przelot samolotem, przejazd autokarem na miejscu
  • 15 noclegów, pokoje 2,3,4-osobowe z łazienkami
  • 15 śniadań,  15 obiadokolacji
  • Opiekę pilota na całej trasie
  • Opiekę duszpasterską
  • Ubezpieczenie NNW 5 000€ i KL i A 15 000€, 

    Cenie nie zawiera: 
    ·        Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok 50 € i 50 £.